niedziela, 14 lipca 2013

"Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" Roma Ligocka

Opis: Roma Ligocka napisała swą autobiografię po obejrzeniu filmu "Lista Schindlera", kiedy to w postaci dziewczynki w czerwonym płaszczyku odkryła samą siebie. Postanowiła powrócić do przeszłości i ponownie przeżyć to wszystko, o czym tak bardzo starała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Swe wspomnienia przedstawiła z perspektywy małej dziewczynki - to właśnie nadaje jej opowieści niecodzienny, świeży i wzruszający ton.

W dalszej części książki Ligocka opisuje swoje powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna - Romana Polańskiego i przyjaciela - Ryszarda Horowitza, przelotną fascynację komunizmem, wejście w świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigrację i karierę w show businessie. Nie pomija też bolesnych doświadczeń - wieloletnich zmagań z depresją, będącą rezultatem wojennej traumy, i uzależnienia od leków, z którego niemal ponadludzkim wysiłkiem udało jej się wyzwolić.Moja opinia:
Przepiękna, wzruszająca powieść Romy Ligockiej. Autobiografia kobiety, która jako mała dziewczynka przebywała razem z rodziną w getcie. Wzruszająca historia życie ofiary holokaustu. Jej próby miłości, zaufania i marzeń. Polecam tym, którzy nie boją się prawdziwych uczuć i emocji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz